Матерњи дан језика 2021.
Међународни дан матерњег језика
Међународни дан матерњег језика се обиљежава 21. фебруара у цијелом свијету. Основни циљ је да се подигне свијест о значају матерњег језика и вишејезичности. Овај дан је успостављен 1999. године од стране УНЕСКО-а као сјећање на студенте који су 21. фебруара 1952. године убијени у Даки, у Источном Пакистану, данашњем Бангладешу, јер су протестовали што њихов језик није проглашен за званични и обиљежава се од 2000. године.
У УНЕСКО-вом документу V 16/С из 1970. године се каже: „Матерњи језик означава пут људског бића и помоћу њега оно улази у људско друштво, чини својом културом групе којој припада и поставља темеље развоју својих интелектуалних способности“.
Према процјенама, готово свакодневно у свијету нестане по један језик, а лингвисти предвиђају да ће од око 6000 живих језика, до краја XXI вијека нестати више од половине. Циљ обиљежавање Дана матерњег језика је да се укаже на значај и заштиту језичке разноликости, култура, а акценат је на нематеријалном насљеђу и културној разноликости.
Основни циљ језика је да се успостави комуникација између људи. Он је и систем знакова и правила, али прије свега језик у себи крије и обичаје, вјеровања, знања и искуства неког народа. Зато је очување језика битно, јер када један језик нестане, губи се сазнање о култури те језичке заједнице.
Наше прво писмо је било глагољица. Настало у IX вијеку. Осмисли су га браћа Ћирило и Методије. Овим писмом се писало на простору Моравске и Паноније и проширило на области гдје су живјели Јужни Словени. Глагољица је убрзо ишчезла и замијенила је ћирилица, коју су по узору на глагољицу створили ученици Ћирила и Методија. Настала је у X вијеку.
Ћирилицу је реформисао Вук Стефановић Караџић. Вук се држао правила „један глас, један знак“, тј. „Пиши као што говориш, а читај како је написано“. Вукова реформисана азбука (ћирилица) имала је 30 гласова.
Није само Вук радио на реформи ћирилице, у многоме су му помогла рјешења Луке Милованова и Саве Мркаља. Циљ реформе ћирилице је био да се избаце гласови који се више не употребљавају, а уведу и поједноставе у писању гласови који се користе. Вуков рад је многострук и вишезначан, радио је на прикупљању народних умотворина, народиних прича, пјесама, загонетки, питалица, брзалица, објавио је два рјечника српског језика преведених на њемачки. У рјечницима је сакупљена народна мудрост, вјеровања, приче, загонетке, објашњења појединих народних обичаја, описивања јела, народиних ношњи.
Матерњи језик се мора његовати и чувати. Зато је на млађим нараштајима да се држе ријечи Светог Симеона упућених Светом Сави да чувају свој језик јер тако ће сачувати и своју културу и идентитет.
Координаатор ове активности је Вишња Татић.
Међународни дан матерњег језика
Оставите одговор
Жао нам је, да би поставили коментар, морате бити пријављени.